Szwajcarka, położona w samym sercu Gór Sokolich stanowi wymarzoną bazę dla wspinaczy. Jednak nie tylko usytuowanie blisko skał przesądza o jej walorach, jako miejsca, z którego ruszamy na wspinaczkę i w którym wypoczywamy po jej trudach. Śmiało można powiedzieć, że wzniesiona na zboczu Krzyżnej Góry Szwajcarka – jakby żywcem przeniesiona z Alp, zbudowana w stylu tyrolskich domów – jest jednym z najładniejszych i najoryginalniejszych schronisk w naszym kraju. Roztaczający się z pod Szwajcarki wspaniały, daleki widok na wieńczący horyzont potężny grzbiet Karkonoszy, z górującą nad nim Śnieżką, na przycupnięte u jego podnóży łagodne wzniesienia Rudaw Janowickich ma w sobie magię nierzeczywistej, baśniowej krainy. Atmosfera starego, drewnianego domu zagubionego wśród górskich lasów stanowi dopełnienie klimatu tego wyjątkowego miejsca.
Szwajcarka „od zawsze” była bazą wspinaczy. Właśnie w Szwajcarce mieszkali wspinacze niemieccy zrzeszeni w Alpenverein, dokonujący w pierwszym trzydziestoleciu XX w. pionierskich wejść na turnie Gór Sokolich, tu również zatrzymywali się polscy wspinacze, odkrywający po wojnie na nowo skalny świat Sokolików – jak pisał w swoim przewodniku wspinaczkowym po Sudetach Zachodnich z roku 1971 Jerzy Kolankowski: „Kwaterą główną taterników było zawsze w Sokolich Górach urocze schronisko Szwajcarka. Tu tradycyjnie odbywały się zebrania walne i organizacyjne Koła Wrocławskiego, tutaj też (…) powołana została Sudecka Sekcja Alpinizmu PTTK a następnie Koło Sudeckie Klubu Wysokogórskiego.”
Szwajcarkę (Schweizerhaus) wzniesiono w roku 1823 jako kopię domu stojącego na Wyżynie Berneńskiej czemu zawdzięcza ona swoją nazwę, oraz oryginalny wygląd. Pierwotnie Szwajcarka była domkiem myśliwskim znajdującym się w rozległych dobrach księcia Prus Wilhelma, który przekształcił je w ogromny kompleks parkowo-krajobrazowy (na ślady ówczesnych założeń kompozycyjno-przestrzennych, można jeszcze gdzieniegdzie natrafić). Na piętrze mieścił się gabinet myśliwski księcia, parter zaś zajmował leśniczy. Wkrótce Szwajcarka stała się miejscem chętnie odwiedzanym, co spowodowało, iż parter przekształcono w gospodę, piętro zaś pozostawało nadal jedynie do dyspozycji właścicieli dóbr karpnickich – w roku 1890 był tam gabinet księżniczki Elisabeth von Hassen. Funkcję schroniska Szwajcarka zaczęła pełnić w okresie międzywojennym i tak pozostaje do dziś.
Szwajcarka oferuje miejsca w pokojach zbiorowych oraz cztero i dwu osobowych (konieczny własny śpiwór). Przy schronisku można rozbić namioty. Warunki sanitarne: łazienka z ciepłą wodą, prysznic , toalety spłukiwane wodą. Przez cały dzień można zamówić ciepły posiłek – bufet czynny jest do wieczora. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się w niedalekiej wsi Karpniki.
Dane teleadresowe:
PTTK „Szwajcarka”
58-515 Karpniki
tel. [075] 753 52 83
http://schronisko-szwajcarka.pl/