Działalność wspinaczkowa na obszarze Rudaw Janowickich koncentruje się przede wszystkim w rejonie Gór Sokolich.
Główne skupisko skał znajduje się na dwóch wybitnych, górujących nad okolicą wzniesieniach – Sokolika i Krzyżnej Górze . Szczególnie popularne wśród „ludu wspinającego” są skały rozsiane na zboczach góry Sokolik oraz stanowiące jej kulminację dwie bliźniacze turnie – Sokolik Duży i Sokolik Mały . Krzyżna Góra nie cieszy się takimi względami wspinaczy jak bratni Sokolik, a jedyną często i chętnie odwiedzaną tu skałą jest Jastrzębia Turnia, wyrastająca ponad świerkowy las porastający zbocza Krzyżnej Góry.
W odległości kilkudziesięciu lotów strzały od Gór Sokolich, wśród wzniesień Janowickiego Grzbietu wznoszą się dwie wybitne turnie Rylec i Fajka, a dalej w uroczej Dolinie Janówki monolityczny Piec, tuż za nim grupka Skał Malinowych a w ich sąsiedztwie potężny Skalny Most – skały te, spośród wielu innych rozsianych na całym obszarze Rudaw Janowickich poza Górami Sokolimi, bywają stosunkowo najczęściej odwiedzane przez brać wspinaczkową.
Do grupy Sokolika zaliczają się: Krzywa Turnia, Sukiennice, Chatka, Gilotyna, Jastrzębiec, Bulderowa Igła, Sokolik Duży, Sokolik Mały, Sokola Lalka, Baba, Zipserowa Czuba, Ptak, Tępa oraz inne mniej wybitnych jak Szafa, Michał I i Michał II, Stodoła, Kiełek, Skałka nad Ogniskiem, Solarium, Buła czy Pegaz.
Do grupy Krzyżnej Góry zaliczają się: Krzyżna Skała, Zamkowe Skały, Jastrzębia Turnia, Rogatka, Swarożyc, Husyckie Skały oraz szereg innych mniejszych i większych skał, nie cieszących się jednak zbytnim zainteresowaniem wśród wspinaczy, a to ze względu na niewielkie, w porównaniu z wymienionymi walory wspinaczkowe.
Wszystkie wymienione wyżej skały zbudowane są z granitu i mają charakter samodzielnych turni i turniczek. Większość z nich jest niedostępna dla „niewspinaczy”, wyjątkami są Sokolik Duży, na którego wierzchołek prowadzą poniemieckie żeliwne schody, KrzyżnaSkała (też schody, tyle że wykute w kamieniu) – obie skały stanowią wspaniałe punkty widokowe oraz Piec i Husyckie Skały. Wytyczone drogi wspinaczkowe są z reguły eksponowane, a z przeważającej większości skał nie ma zejść zupełnie łatwych. Dlatego umiejętność posługiwania się liną i pozostałym sprzętem wspinaczkowym, jest w wielu wypadkach konieczna dla bezpiecznego opuszczenia skały, skoro wcześniej przyszło nam do głowy wdrapywać się na nią!!! Na większości turni założone są stałe stanowiska zjazdowe, pozwalające na sprawne i bezpieczne dostanie się do gleby, ale nie wszędzie tak jest i ci którzy nie posiedli szeroko pojętej wiedzy wspinaczkowej mogą się zdziwić!!!
Mieszcząca się w PTTK „Szwajcarka” baza Dolnośląskiej Szkoły Wspinania jest usytuowana w samym centrum Gór Sokolich, na zboczu Krzyżnej Góry, dzięki czemu droga „w skały” nie jest ani zbyt długa, ani zbyt uciążliwa, a podejścia pod skały mają charakter uroczej przechadzki.