Przemysław Ballada

W Dolomitach. Fot. arch. Przemysław Ballada

Po raz pierwszy ujrzał Świat w Szczecinie, a wiek chrystusowy ma już za sobą. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przygodę z Żywiołami rozpoczął od wody uzyskując patent żeglarza oraz uprawnienia ratownika WOPR, wkrótce jednak skierował swe kroki ku przeciwnemu „biegunowi” Skały i góry, zarówno latem jak i zimą, pochłaniają od lat kilkunastu większość jego czasu skutecznie dystansując wszelką konkurencję

Podczas wspinaczkowych wędrówek odwiedził wiele krajów Europy, Azji i Ameryki Płd., próbując swych sił w skalnych „ogródkach” i górach Argentyny, Peru, Chin, Laosu, Wietnamu, Tajlandii, Malezji, Hiszpanii, Włoch, Francji, Szkocji, Anglii, Czech, Słowacji etc. Mimo wielu odbytych podróży, jego „miejscem na ziemi” pozostają niezmiennie granitowe skały Gór Sokolich i piaskowcowe turnie Adrspachskiego Skalnego Miasta.

Należy do Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego, gdzie w latach 2004-2007 pełnił funkcję wiceprezesa ds. sportowych. W Dolnośląskiej Szkole Wspinaczki prowadzi kursy od roku 2002, w pracy instruktora wykorzystując doświadczenie dydaktyczne nauczyciela akademickiego, którym to zajęciem parał się wcześniej. W 2014r. uzyskał prestiżowe uprawnienia instruktora GWO (Global Wind Organisation) w zakresie szkolenia serwisantów i budowniczych turbin wiatrowych na lądzie i morzu, w tym także w zakresie pracy na wysokości, ratownictwa wysokościowego oraz ratownictwa medycznego.

Powróć do poprzedniej strony